Arrow
Arrow

Master Of Deception in Istanbul

13 Eylül – 12 Ekim 2014

Anamorfik tekniğin çağdaş temsilcisi István Orosz, “Master of Deception” sergisi ile bu kez İstanbul’da.

Bilgi

Sergi Afişi

Basın Bildirisi

István Orosz’un gravür ve ahşap çalışmalarının yanı sıra baskı işlerinin ve animasyon filmlerinin yer aldığı kişisel sergisi, 13 Eylül’de İstanbul Balassi Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nde açılıyor. Sanatçının Türkiye’deki temsilcisi Güler Sanat’ın katkılarıyla düzenlenen serginin açılışını Macaristan Meclis Başkanı’nın Birinci Yardımcısı Márta Mátrai gerçekleştirecek.


István Orosz Ankara Güler Sanat’ta geçen Aralık ayında gerçekleştirdiği “Master of Deception” sergisini bu kez İstanbul’a taşıyor. Algı illüzyonları akımının en önemli temsilcilerinden kabul edilen István Orosz’un geçen yıl Aralık ayında Ankara Güler Sanat Galerisi’ndeki sergisi büyük ilgi görmüş, kısa sürede beş binin üzerinde ziyaretçi ağırlamıştı. Türk medyasında da oldukça geniş yer bulan Macar sanatçı, “Master of Deception”ın devamı niteliğindeki sergisi ile İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor.

Rönesans sanatçılarının kullandığı “anamorfik tekniğin” çağdaş yorumcusu olan Orosz, ziyaretçileri perspektif oyunlarıyla baş başa bırakacak. İzleyici, sanatçının eserlerinde kullandığı geometrik ve matematiksel unsurlar sayesinde, görsel algısının mutlaklığını sorgulayacak.

István Orosz, sergide yer alan anamorfik çalışmalarında, Yunanca’da yeniden dönüşüm anlamına gelen “Anamorphosis” kavramını yorumluyor. Perspektif ile oynayarak yarattığı imajları, kavisli bir ayna yardımı ile sadece bir açıdan bakıldığında görünür kılan Orosz, izleyiciyi saklı gerçek olgusu ile karşı karşıya bırakıyor. Bu teknikte yarattığı iki anlamlı kompozisyonlarla uluslararası birçok otorite tarafından bu alanda öncü kabul edilmektedir.

Orosz’un, anamorfik tekniğin yanı sıra optik illüzyonları, var olmayan objeleri, imkânsız mimariler ile çift anlamlı imgeleri kullandığı farklı çalışmalarının yer aldığı “Master of Deception” 12 Ekim 2014 tarihine kadar Beyoğlu’nda bulunan Balassi Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.

Uluslararası pek çok müze ve koleksiyonda eserleri bulunan István Orosz aynı zamanda Pannónia Film Studio’da yönetmen, Batı Macaristan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Devamı Kapat

Seçilen Sergi Görselleri

Master Of Deception, 2014

Benim Güneşim, Senin Güneşim, 2001

Dürer Ormanda, 1987

Yokluk, 2003

Matbaacılar, 1993-1995

Piranesi Budapeşte’de, 1991

Master of Deception Istanbul

Shakespeare Tiyatrosu, 2001-2002
Mürekkep ve Suluboya
45 x 105 cm

Master of Deception Istanbul

Benim Güneşim, Senin Güneşin, 2001
Bakır Baskı – Gravür
50 x 40 cm

Master of Deception Istanbul

Dürer Ormanda, 1987
Bakır Baskı – Gravür
40 x 52 cm

Master of Deception Istanbul

Yokluk l, 2003
Bakır Baskı – Gravür
50 X 40 cm

Master of Deception Istanbul

Matbaacılar, 1993-1995
Bakır Baskı – Gravür
35 x 26 cm

Master of Deception Istanbul

Piranesi Budapeşte’de, 1991
Bakır Baskı – Gravür
31 x 34 cm