Arrow
Arrow

Çiçekler

9 Mayıs – 9 Haziran 2016
Güler Sanat

Ulusal ve uluslararası önemli sanatçıları Ankara izleyicisiyle buluşturarak sanatseverlerin beğenisini kazanan Güler Sanat, önemli bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor. Türk resim sanatının usta isimleri Çiçekler isimli karma sergide bir araya geliyor.

Sergide Yer Alan Sanatçılar: Refik Epikman, Pertev Poyar, Necdet Kalay, Adnan Varınca, Selim Turan, Nevzat Akoral, Hakan Esmer 

Küratörlüğünü Kemal Orta’nın üstlendiği Çiçekler sergisinde Türk resminin farklı üsluplara sahip usta sanatçılarının eserleri ortak bir tema üzerinde buluşuyor. Sergi, Refik Epikman ve Pertev Poyar’dan Necdet Kalay’a, Adnan Varınca’dan Selim Turan’a, Nevzat Akoral’den Hakan Esmer’e uzanan bir seçkide bu önemli sanatçıların kendine özgü tarzlarıyla ortaya koydukları çiçek tasvirlerinden oluşuyor. İzleyiciyi sergide kadife çiçekler, güller, manolyalar, gelincikler, nilüferler arasında gezeceği, kendisini âdeta bir çiçek bahçesindeymiş gibi hissedeceği hoş bir atmosfer bekliyor.

Çiçekler sergisi aynı zamanda dönem olarak Türk resminden oldukça uzun bir zaman dilimini yansıtıyor. Cumhuriyet’in ilk dönem sanatçılarının ortaya koyduğu çalışmalardan günümüz eserlerine kadar geniş bir yelpazede çiçek betimlemeleri sanatseverlerle buluşuyor. 1902 doğumlu usta sanatçı Refik Epikman’ın ‘gülleri’ ile çağdaş Türk sanatının son dönemlerdeki önemli isimlerinden Hakan Esmer’in 2016 tarihli ‘nilüferler’ eseri, sergide karşılıklı duvarlarda yer buluyor. Bu yerleştirmeyle sergi, eski ile en yeni arasındaki diyaloğa ışık tutarak diğer eserlerle organik bir bağ oluşmasına olanak sağlıyor.

Devamı Kapat

Seçilen Sergi Görselleri

Hakan Esmer, Nilüferler, 2016

Refik Ekipman, Vazoda Güller, 1960

Necdet Kalay, Manolyalar, 1970

Pertev Boyar, Ortancalar, 1971

Refik Ekipman

Vazoda Güller, 1960
Tuval Üzeri Yağlı Boya
33 x 46 cm

Hakan Esmer

Nilüferler, 2016
Tuval Üzeri Yağlı Boya ve Akrilik
60 x 60 cm

Necdet Kalay

Manolyalar, 1970
Tuval Üzeri Yağlı Boya
100 x 83 cm

Pertev Boyar

Ortancalar, 1971
Tuval Üzeri Yağlı Boya
64 x 52 cm