2015

25 Kasım 2015 – 25 Ocak 2016
Güler Sanat

Dört

Güler Sanat “Dört” isimli karma sergisiyle sezona merhaba diyor. Ulusal ve uluslararası başarılarıyla adlarından söz ettiren Türk sanatçılar Ahmet Güneştekin ve Bubi ile Macar sanatçılar Frigyes Kőnig ve István Orosz Güler Sanat’ın kuruluşunun dördüncü yılına özel olarak gerçekleştirdiği bu sergide Ankara izleyicisi ile buluşuyor. Küratörlüğünü Kemal Orta’nın yaptığı ve mitoloji, arkeoloji, analoji ve geometri olarak dört ana tema üzerinde şekillenen sergide sanatçıların bu kavramlara olan farklı yaklaşımları, etkileşimleri ve sergi içerisinde aralarında kurulan iletişim ortaya konuyor.

9 Temmuz – 29 Ağustos 2015
Güler Sanat

Geçmişin İzinde: Kaleler, Kalıntılar, Yüzler

Sanat ile bilimi harmanladığı özgün üslubuyla öne çıkan ünlü Macar sanatçı Frigyes König, “Geçmişin İzinde: Kaleler, Kalıntılar, Yüzler” sergisi ile Macar Kültür Merkezi’nde ilk kez İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Kemal Orta’nın üstlendiği ve Güler Sanat’ın katkılarıyla düzenlenen serginin açılışı Frigyes König’in ve Macaristan Misyon Şefi Yardımcısı Viktor Matis’in katılımıyla gerçekleşti.

10 Nisan – 10 Haziran 2015
Güler Sanat

Manzara

Türk görsel sanatında yağlıboya manzara üslubu 19. yüzyılın ortalarından itibaren çoğu askeri okul kökenli ressamlar tarafından geliştirilmiştir. Daha sonraları ‘Primitifler’ olarak anılan bu dönem sanatçıları katı akademik ve gelenekçi bir tutum ortaya koymuştur. Bunu Şeker Ahmet Paşa’nın daha özgür fırça vuruşlarıyla Primitifler’in nesnel yaklaşımından giderek uzaklaşması izler. Sonrasında Halil Paşa manzaraları ise âdeta İzlenimci manzaraların ilk habercileridir ve eski ile yeni anlayış arasında bir köprü gibidir.

6 Mart – 26 Mart 2015
Ankara HiltonSA

Farago

Renklerin Heykeltıraşı Farago Güler Sanat işbirliği ile Ankara HiltonSA’da butik bir sergi ile sanatseverlerle buluştu. Kendine özgü tekniği ile öne çıkan, Rönesans esintisindeki figürlerin ardındaki sihirli ve mistik gerçekliğin ustası Farago’nun çoğu ilk kez sergilenen sıradışı eserleri Güler Sanat işbirliği ile Ankara HiltonSA’da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.